• Szukasz informacji?

    Moda, uroda i medycyna to tematy prowadzone na tym blogu przez pasjonatów.


Zmniejszanie żołądka

2019-04-11

Czym jest chirurgiczne zmniejszanie żołądka?

Operacja zmniejszania żołądka, zwana również chirurgią opaski żołądkowej, jest rodzajem operacji bariatrycznej wykonywanej w celu ograniczenia ilości pożywienia, które może zjeść dana osoba. Chirurgia bariatryczna jest dziś jedyną opcją, która skutecznie leczy chorobliwą otyłość u osób, dla których bardziej konserwatywne środki, takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne i leki, nie były skuteczne.zrzucanie wagi

W chirurgicznym zmniejszaniu żołądka nie usuwa się żadnej części żołądka, a proces trawienia pozostaje nienaruszony. Zszywki lub opaska służą do rozdzielenia żołądka na dwie części, z których jedna jest bardzo małym woreczkiem, który może pomieścić około 30 g pokarmu. Pokarm z tego "nowego" żołądka opróżnia zamkniętą część żołądka, a następnie powraca do normalnego procesu trawienia. Z czasem worek może się rozszerzyć i pomieścić do 100 g pokarmu. Ponieważ wielkość żołądka jest tak drastycznie zmniejszona, ten rodzaj procedury określa się mianem procedury restrykcyjnej.

Zmniejszanie żołądka wymaga później wielu wyrzeczeń. Po zabiegu osoba może jeść tylko około trzech czwartych do jednej filiżanki pokarmu. Jedzenie musi być dobrze przeżute. Objadanie może spowodować nudności i wymioty.

Rodzaje zabiegów restrykcyjnych obejmują m.in.:

- Przewiązkę regulowaną na żołądku (AGB). Zabieg ten polega na założeniu nadmuchiwanej opaski wokół górnej części żołądka i dokręceniu jej jak pasek, tak aby powstała mała torba, która służy jako nowy, znacznie mniejszy żołądek. Po zabiegu średnica opaski wokół żołądka może być regulowana przez lekarza poprzez dodanie lub usunięcie soli fizjologicznej. Proces AGB może być wykonywany z użyciem laparoskopu (małej, cienkiej rurki z dołączoną kamerą wideo), bez konieczności tworzenia otwartych nacięć na brzuchu pacjenta. Wskazana jest dla osób, które są chorobliwie otyli, jak wskazuje indeks masy ciała (BMI) 40 lub więcej.

- Pionową gastroplastykę z opaską (VBG). Procedura ta wykorzystuje kombinację zszywek i opaski do stworzenia zbiornika. W dolnej części "nowego" żołądka znajduje się otwór o zmniejszonym rozmiarze, który otwiera się na resztę większego żołądka. Plastikowa tkanka lub siatka jest owinięta wokół otworu, aby zapobiec rozciąganiu się otworu. Utrata masy ciała wynosi około 50 do 60% nadwagi ciała w rok po operacji.

- Rękawowe zmniejszanie żołądka (VSG). Zabieg ten wykorzystuje zszywki do usunięcia dużej części żołądka; pozostała część żołądka "rękaw" mieści około jednej czwartej objętości płynu. Z czasem żołądek może się rozszerzyć i pomieścić jedną filiżankę pokarmu. Zabieg ten powstał jako pierwszy krok dwuetapowej operacji. Jednak wielu pacjentów traci pożądaną ilość wagi i nie przechodzi drugiej operacji. Utrata wagi może wynosić od 33 do 80 procent nadwagi ciała w rok po operacji. Ponieważ reszta żołądka jest usuwana, procedura ta nie jest odwracalna.

VBG i AGB mogą być wykonywane przy użyciu laparoskopu, a nie przez otwarte nacięcie u niektórych pacjentów. Procedura ta wykorzystuje kilka małych nacięć i trzy lub więcej laparoskopów - małe cienkie rurki z kamerami- do wizualizacji wnętrza brzucha podczas operacji. Lekarz przeprowadza operację, patrząc na monitor. Chirurgia laparoskopowa żołądka zwykle skraca czas pobytu w szpitalu i ilość blizn, a często prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia niż w przypadku zabiegu "otwartego" lub standardowego. Osoby z BMI powyżej 60 lub więcej, lub osoby, które miały już jakiś rodzaj operacji brzucha nie są zazwyczaj uważane za kandydatów do techniki laparoskopowej.

Zmniejszanie żołądka jest często wykonywane, ponieważ jest to obecnie najlepszy sposób trwałego otyłości u osób borykających się z nadmierną masą ciała, dla których inne metody odchudzania nie były skuteczne.KOMENTARZE:

© foodcon.pl - 2020r.