• Szukasz informacji?

    Moda, uroda i medycyna to tematy prowadzone na tym blogu przez pasjonatów.


Protetyka stomatologiczna

2019-03-28

Jeśli nigdy nie straciłeś zęba lub nie miałeś zakładanej korony, to prawdopodobnie nigdy nie odwiedziłeś protetyka. Protetyka to specjalność stomatologiczna koncentrująca się na brakujących zębach. Ci wyszkoleni specjaliści medyczni zajmują się różnymi zagadnieniami związanymi z jamą ustną i zapewniają specjalistyczną opiekę, która odpowiada indywidualnym potrzebom stomatologicznym każdego pacjenta. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, co robią protetycy.

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która specjalizuje się w odbudowie zębów. W szczególności protetyk zajmuje się naprawą problemów związanych z utratą zębów lub problemami szczęki. Protetycy zajmują się zarówno wyglądem, jak i funkcją zębów i dziąseł. Oprócz rozwiązywania problemów dentystycznych, tak abyś miał prawidłowy zgryz, protetycy pracują również nad tym, aby Twoje zęby wyglądały naturalnie i atrakcyjnie.

Jak protetycy różnią się od lekarzy stomatologów?

Protetycy skupiają się na bardzo specyficznych obszarach stomatologii i odbudowy, podczas gdy dentyści wykonują wszystkie podstawowe czynności związane z utrzymaniem zdrowia zębów. Dentysta często kieruje Cię do protetyka w celu wykonania pracy poza stomatologią ogólną.

Protetyk uczęszcza do czteroletniej szkoły stomatologicznej, aby zostać lekarzem chirurgii stomatologicznej lub doktorem medycyny stomatologicznej. Po uzyskaniu jednego z tych stopni dentysta przechodzi do dodatkowej szkoły w zakresie protetyki stomatologicznej. Jest to podobne do drogi medycznej, przez którą przechodzi lekarz, aby osiągnąć daną specjalizację.

Protetycy zajmują się wieloma problemami, z których większość dotyczy brakujących zębów. Protetycy pomagają również w przypadku rozszczepionego podniebienia, zaburzeń chrapania i bezdechu sennego, a także w leczeniu uszkodzeń jamy ustnej. W ciężkich przypadkach protetycy współpracują z innymi specjalistami dentystycznymi.

Rekonstrukcja zębów

W przypadku uszkodzenia zębów z powodu urazów, próchnicy lub innych czynników, protetyk pracuje nad przywróceniem im zdrowego wyglądu i funkcji. Protetycy używają również środków wiążących do zmiany kształtu zębów. Możesz udać się na tę procedurę, aby zamknąć małą lukę między zębami, zmienić kształt zniekształconego zęba, lub zmienić wygląd uśmiechu.

Mosty i implanty

Jeśli straciłeś jeden lub więcej zębów, specjalista może wybrać most protetyczny, jako najlepszą metodę uzupełnienia w Twoim przypadku. Most to jedna lub więcej koron połączonych ze sobą w jedną całość. Most ten jest następnie mocowany do zdrowych zębów po obu stronach szczeliny. W rezultacie uzyskuje się zdrowe zęby bez ubytków. Należy pamiętać, że w przypadku mostów należy postępować zgodnie ze specjalnymi instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji i regularnie je czyścić.

Implanty zastąpiły mosty jako popularną i preferowaną metodę uzupełniania brakujących zębów. Protetyk stworzy dla Ciebie implant dentystyczny, który składa się z tytanowego wkładu i sztucznego zęba. Protetyk może zlecić zabieg chirurgiczny innemu specjaliście, ale to właśnie protetyk projektuje implant dla Ciebie. Tytanowy słupek jest łączony z kością szczęki, co tworzy stabilny i realistyczny, sztuczny ząb, który trudno odróżnić od innych zębów.

Jednak jeśli brakuje Ci wszystkich lub znacznej części Twoich zębów, udaj się do protetyka, który poleci Ci założenie protezy zębowej tzw. sztucznej szczęki. Lekarz z pewnością znajdzie najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie i Twoich zębów. Nie martw się, aktualnie protezy wyglądem niczym niemal nie różnią się od zębów naturalnych, a przede wszystkim są bardzo wygodne.
KOMENTARZE:

© foodcon.pl - 2020r.